X
تبلیغات
مجتمع مسکونی مهدا - مطالب مرتبط با هدفمندی یارانه ها

مجتمع مسکونی مهدا

وبلاگ اطلاع رسانی به ساکنان محترم و ارتباط با هیأت مدیره

یارانه نقدی چگونه تعدیل مي‌شود؟

دنیای اقتصاد –  وزیر اقتصاد با اعلام جزئیات جدیدی از طرح دولت برای هدفمندتر کردن پرداخت یارانه‌هاي نقدی و کاهش یارانه خانوارهای پردرآمد تصریح کرد که دولت برای شناسایی خانوارهای پردرآمد از شاخصه‌هاي اقتصادی – اجتماعی و احتمالا موقعیت جغرافیایی افراد استفاده خواهد کرد که در این زمینه مرکز آمار با همکاری نیروی انتظامی و سازمان هدفمندی یارانه‌ها در حال کار و بررسی آن هستند.
سخنگوی اقتصادی دولت در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با تاکید بر اینکه دولت هیچ برنامه «فوری – فوتی» برای حذف خانوارهای پردرآمد ندارد از «تعدیل» یارانه بگیران براساس «قدرت درآمدی» آنها خبر داد، اما تصریح کرد: مجلس هیچ فشاری برای حذف خانوارهای پردرآمد به دولت وارد نکرده است. آنچه که قانون مي‌گوید، پرداخت یارانه‌ها متناسب با «قدرت درآمدی» است که این به معنای حذف نیست، به معنای «تعدیل» است. منتها ما هیچ «برنامه فوری- فوتی» برای اینکه برخی از یارانه بگیرها را حذف کنیم، نداریم.
شمس‌الدین حسینی در توضیح بیشتر این مطلب اضافه کرد: در دبیرخانه ستاد هدفمندکردن یارانه‌ها طرحی در حال بررسی است که بر اساس آن میزان و موقعیت شناسایی خانوارها را ارتقا ببخشیم. به طور مثال با توجه به برخی از شاخصه‌ها، اصلاحاتی در پرداخت‌ها صورت پذیرد. وی با ذکر مثالی در این مورد افزود: مثلا در گذشته قید نگذاشته بودیم که احیانا اگر یک ایرانی مقیم خارج است، ثبت نام نشود. آنها آمده‌اند و ثبت‌نام کردند، ولی پس از بررسی مشخص شد که خارج‌نشین‌ها از اولویت پرداخت‌ها خارجند چون کسی که در خارج زندگی مي‌کند، هزینه‌اش افزایش نیافته که ما بخواهیم آن را جبران کنیم. پس علی‌القاعده هم توجیه عقلی و هم پشتیبانی قانونی برای حذف آنها وجود دارد. حسینی با تاکید بر اینکه اگر برنامه‌ای هم بخواهد صورت بگیرد بر اساس همین موارد خواهد بود، گفت: این موارد به عنوان اولویت‌هایی مطرح هستند که مرکز آمار با همکاری نیروی انتظامی و سازمان هدفمندی یارانه‌ها در حال کار و بررسی آن هستند.
خوشه‌بندی احیا نمی‌شود
وی در پاسخ به این سوال که آیا در اين زمینه از روش خوشه‌بندی استفاده خواهد شد، گفت: مساله خوشه‌بندی برای ما از ابتدا یک سازوکار پشتیبانی برای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی بود و اینکه دوباره بگوییم خوشه 1 شامل چه کسانی مي‌شود و خوشه 2 شامل چه کسانی، و اینکه چه خوشه‌ای یارانه مي‌گیرد، چنین چیزی نخواهد بود.
حسینی افزود: احتمالا از شاخصه‌هایی همچون «موقعیت جغرافیایی» یا برخی از شاخصه‌هاي دیگر «اقتصادی و اجتماعی» در خصوص شناسایی خانوارها استفاده خواهیم کرد. مثلا ما الان به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که کسی که خارج از کشور است در اولویت دریافت یارانه نقدی نیست و این ممکن است بر اساس برخی از شاخصه‌هاي دیگر اقتصادی و اجتماعی هم مورد بررسی قرار بگیرد.
وزیر اقتصاد در پایان با تاکید بر اینکه درحال حاضر مصوبه‌ و تصمیمی در این مورد نداریم درخصوص حذف پردرآمدها از نیمه دوم سال اظهار بی‌اطلاعی کرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه 6 مرداد1390ساعت 1:30 بعد از ظهر  توسط غمخوار  | 

كارت انرژي مي‌آيد؟ زمزمه تغيير چهره يارانه نقدي

دنیای اقتصاد- سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس از طرح دولت برای جایگزینی یارانه نقدی با «کارت انرژی» پس از ماه رمضان خبر داده و گفته است: این کارت‌ها تنها برای پرداخت قبوض و خرید بنزین اعتبار خواهد داشت، اما در صورتی که خانواده‌ها اعتبار کارت‌ها را ذخیره کنند، پس از گذشت مدتی می‌توانند از آن به طور نقدی هم برداشت کنند. همزمان وزیر اقتصاد و معاون پارلمانی رییس‌جمهور احتمال قطع پرداخت یارانه نقدی یا کاهش رقم آن را رد کرده‌اند كه به نظر مي‌رسد پاسخ به شايعاتي است كه پس‌از طرح كارت انرژي مطرح شده‌است.

+ نوشته شده در  دوشنبه 6 تیر1390ساعت 11:0 قبل از ظهر  توسط غمخوار  | 

اعلام قیمت جدید نان در استان تهران

معاون برنامه ریزی استاندار تهران در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: براساس مصوبه شورای آرد و نان استان، قیمت نان سنگک با وزن چانه 700 گرم 500 تومان و قیمت نان بربری با وزن چانه 600 گرم 375 تومان است.

نعمت الله ترکی افزود: قیمت نان تافتون با وزن 300 گرم 250 تومان و قیمت نان لواش با وزن چانه 170 گرم 125 تومان تعیین شده است.

وی گفت: بر اساس این مصوبه، قیمت اصلاحی انواع نان به طور میانگین 15 درصد افزایش یافته و هزینه‌های جانبی مورد نظر نانوایان مانند قیمت‌های اصلاحی حامل‌های انرژی نیز در نظرگرفته شده است.

ترکی با هشدار درباره افزایش خودسرانه قیمت نان بیش از نرخ مصوب گفت‌: چنانچه واحدهای نانوایی، محصولات خود را بیش از نرخ های مصوب عرضه کنند مشمول برخورد قانونی از پرداخت جریمه‌های نقدی تا پلمب واحدهای خود می‌شوند.

وی افزود: مردم برای گزارش تخلفات احتمالی می‌توانند با واحد تعزیرات آرد و نان به شماره تلفن 1803 ، ستاد تنظیم بازار به شماره تلفن 124 یا واحد رسیدگی به شکایات مردمی استانداری تهران به شماره تلفن 111 تماس بگیرند.

ترکی با تاکید بر ضرورت ارتقای کیفیت نان گفت: در مرحله نخست اصلاح قیمت نان، دولت مقداری یارانه بابت گندم پرداخت می‌کرد اما در این مرحله، یارانه دولتی گندم نیز به طور کامل حذف شده است و نانوایان هیچ محدودیتی در تهیه آرد مرغوب و ارتقای کیفیت نان ندارند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 7 اردیبهشت1390ساعت 2:0 بعد از ظهر  توسط غمخوار  | 

مبلغ یارانه خود را ببینید

در حالی که یارانه نقدی مرحله سوم فردا به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود، اما رقم آن هم اکنون قابل مشاهده است.

 به گزارش ایسنا، هم اکنون رقم یارانه نقدی مرحله سوم در سامانه رفاهی به نشانی www.refahi.ir قابل مشاهده است.

این رقم با وارد کردن کد ملی و شماره سریال شناسنامه مشخص می‌شود.

بر این اساس یارانه اردیبهشت ماه به ازای یک خانواده دو نفره 91 هزار تومان واریز شده که نشان می‌دهد به هر نفر 45 هزار و 500 تومان تعلق گرفته است، این در حالی است که در دو مرحله قبل برای هر نفر در هر ماه 44 هزار و 500 تومان واریز می‌شد.

به گفته مسئولان سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، این رقم از فردا قابل برداشت خواهد بود.

 پیش از این برخی منابع از افزایش یارانه هزار تومانی نقدی نان خبر داده بودند که به نظر می‌رسد در این مرحله اجرایی شده است. از سوی دیگر مدتی است شایعه افزایش قیمت نان و گندم مطرح شده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 31 فروردین1390ساعت 9:0 بعد از ظهر  توسط غمخوار  | 

پنجشنبه؛ واریز یارانه نوبت سوم

یارانه مرحله سوم در روز پنجشنبه اول اردیبهشت به حساب سرپرستان خانوار واریز و همانروز قابل برداشت بوده و میزان یارانه به ازای هر نفر همان مبلغ 44 هزار و پانصد تومان است.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 31 فروردین1390ساعت 0:0 قبل از ظهر  توسط غمخوار  | 

پرداخت یارانه‎های نقدی ماهیانه شد/ قبوض جدید گاز هم ماهیانه می‌شود

سید عماد حسینی در گفتگو با مهر از برگزاری نشست امروز کمیسیون انرژی مجلس و برخی از مدیران شرکت ملی گاز ایران و همچنین سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت در زمینه بررسی روند صدور قبوض گاز و نگرانی هایی که در این رابطه برای مردم بوجود آمده است خبر داد و گفت: در جلسه امروز کمیسیون که با حضور سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت برگزار شد این کمیسیون به این نتیجه رسید که از این پس پرداخت یارانه های نقدی به صورت ماهانه باشد.
مخبر کمیسیون انرژی مجلس با اعلام اینکه همچنین تصمیم گیری شد تا در راستای هماهنگ بودن صدور قبوض گاز با زمان پرداخت یارانه های نقدی مردم از این پس صدور قبوض گاز نیز به صورت ماهیانه باشد.
حسینی اتخاذ این تصمیم را در کمیسیون انرژی مجلس به دلیل عدم اجرای مدیریت مصرف گاز توسط مردم اعلام کرد و گفت: با وجود مطرح بودن کارت های انرژی قرار بوده است که مدیریت مصرف گاز توسط مردم اعمال شود ولی با پرداخت دو ماه یکبار یارنه های نقدی و تفاوت آن با زمان صدور قبوض گاز، امکان تحقق مدیریت مصرف فراهم نبوده است.
وی با تاکید بر اینکه در دولت نیز چنین تصمیمی برای پرداخت یارانه های نقدی به صورت ماهیانه گرفته شده است گفت: قطعا در سال 90 این تصمیم اجرایی خواهد شد.
این نماینده مجلس اضافه کرد: با این تصمیم زمان پرداخت یارانه های نقدی با زمان صدور قبوض جدید گاز از این پس یکسان خواهد شد. البته ممکن است تا زمان انجام هماهنگی های کامل برای پرداخت ماهیانه یارانه های نقدی مدتی زمان لازم باشد اما این کار حتما در سال جاری انجام می شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه 22 فروردین1390ساعت 9:0 قبل از ظهر  توسط غمخوار  | 

کارت عدالت هم آمد!!!

همزمان با رفع مسدودی برداشت یارانه نقدی در مرحله دوم، پروژه صدور کارت عدالت برای برخی شهروندان به‌منظور دریافت یارانه نقدی به صورت پایلوت از امروز یکشنبه اجرایی شد.

برخی شهروندان در تماسی با خبرگزاری مهر اعلام کردند که وقتی امروز صبح - یکشنبه- برای دریافت یارانه نقدی به برخی شعب بانک ملی در برخی شهرها مراجعه کردند متصدیان امور بانکی خواستار افتتاح حساب برای دریافت کارت عدالت شدند.

آنان افزودند: کارت عدالت کرم رنگ و بر روی آن نقشه ایران طراحی شده است، ضمن اینکه در پائین همین کارت آرم بانک ملی در کنار نام وزارت رفاه و تامین اجتماعی دیده می‌شود.

به گزارش مهر، صدور کارتهای عدالت گویا فعلا به صورت پایلوت برای برخی شهروندان در برخی شعب بانک ملی در برخی شهرها اجرایی شده است تا در صورت موفقیت آمیز بودن آن، این پروژه در کل بانکها اجرایی شود.

گفته می شود بانک ملی قصد دارد برای دارندگان کارت عدالت سود ویژه‌ای جهت یارانه نقدی آنان در نظر بگیرد.

نخستین بار زمستان سال گذشته محمدرضا فرزین سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی دولت از صدور 10 میلیون کارت عدالت در راستای توزیع یارانه نقدی خبر داده بود، این در حالی است که با وجود اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه‌ها از 28 آذرماه امسال، توزیع این کارتها تاکنون متوقف شده بود.

در همین حال، سید عماد حسینی عضو کمیسیون انرژی مجلس چندی پیش در گفتگو با مهر تاکید کرده است: در جلسه مشترک با مسئولان دولتی، طرحی توسط کمیسیون انرژی مبنی بر واگذاری کارت انرژی به خانواده‌ها مطرح شد که با استقبال نمایندگان دولت مطرح شد.

وی افزوده است: با برنامه ریزیهای صورت گرفته، قرار است این کارتها از سال آینده جایگزین پرداخت یارانه های نقدی شوند به نحوی که از این طریق سعی می شود تا از هدر روی منابع نقدی دولت جلوگیری به عمل آید.

حسینی خاطر نشان کرده است: هدف اصلی از طرح کارت انرژی، واریز یارانه نقدی افراد به این کارت‎ها است به نحوی که این کارتها تنها قابلیت پرداخت قبوض را داشته باشند، البته در صورتی که مصرف خانواده‌ها کمتر از میزان یارانه آنها باشد، امکان برداشت نقدی نیز وجود داشته باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 3 اسفند1389ساعت 5:40 بعد از ظهر  توسط غمخوار  | 

اطلاعیه مهم ( نرخ های جدید شارژ به صورت علی الحساب )

با سلام و احترام

با توجه به اینکه مبلغ شارژ مجتمع از دی ماه سال ۱۳۸۷ تا کنون ثابت مانده و با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها کفاف پرداخت قبوض و مخارج جاری ساختمان را نمی دهد و طبق نظرسنجی انجام شده اکثریت با افزایش مبلغ ۶ هزار تومان به شارژ بطور متوسط موافق بوده اند مبلغ پایه شارژ (واحد های یک نفره) علی الحساب ۲۰ هزار تومان تعیین می شود.

با عنایت به اینکه هر خانوار به تعداد نفرات یارانه نقدی دریافت می کند و طبیعتاً هرچه تعداد افراد ساکن در واحد بیشتر باشد مصرف آن واحد نیز بیشتر است به ازای هر نفر اضافه مبلغ ۵ هزار تومان به مبلغ پایه اضافه می شود.

بنابراین از تاریخ دیماه ۱۳۸۹ تا اطلاع ثانوی مبلغ شارژ ماهانه طبق جدول زیر بصورت علی الحساب دریافت می شود:

تعداد نفرات ساکن در واحد

مبلغ شارژ ماهانه (علی الحساب) به تومان

واحد های خالی

۱۵۰۰۰

واحد های یک نفره

۲۰۰۰۰

واحد های دو نفره

۲۵۰۰۰

واحد های سه نفره

۳۰۰۰۰

واحد های چهار نفره

۳۵۰۰۰

در پایان ضمن تشکر از کلیه واحد هایی که در طرح نظرسنجی شرکت نموده اند از تمامی عزیزان خواهشمنداست نهایت همکاری در صرفه جویی و مصرف بهینه را به عمل آورند تا مجبور به افزایش مجدد شارژها نشویم.

+ نوشته شده در  جمعه 1 بهمن1389ساعت 0:0 قبل از ظهر  توسط غمخوار  | 

دنبال تفكيك كنتور مشترك آب نرويد!!!

مديرعامل شركت آب و فاضلاب كشور چهارشنبه شب در برنامه تهران 20 شبكه پنج سيما، آب پاكی را روی دست هيات مديره ساختمان‌های مسكونی پر واحد در تهران ريخت. اين مقام مسوول بعد از آنكه با پرسش مجری برنامه مبنی بر اينكه «ساكنان آپارتمان‌های مسكونی در تهران با توجه به افزايش قيمت آب، براي تفكيك كنتور آب بايد چه كار كنند تا متناسب با مصرفی كه دارند، هزينه آن را بپردازند؟» روبه‌رو شد، گفت: در حال حاضر امكان تفكيك كنتور آب مشترك برای همه آپارتمان‌های تهران وجود ندارد.

مدير شركت آب و فاضلاب شرايطي را براي تفكيك كنتور آب اعلام كرد كه به نظر مي‌رسد تقريبا همه ساكنان تهران بايد قيد استقلال كنتور آب را بزنند و كماكان آب‌بها را در آپارتمان‌ها غيرعادلانه پرداخت كنند. به گزارش دنياي‌اقتصاد، مدير آب و فاضلاب در برنامه تلويزيوني تهران‌20 اعلام كرد: فقط ساختمان‌هايي مي‌توانند براي تفكيك كنتور آب اقدام كنند كه فقط يك لوله ورودي آب به داخل هر واحد مسكوني كشيده شده باشد به اين معني كه ساختمان‌هايي كه شوفاژ و سيستم مشترك آب گرم (موتورخانه) دارند چون براي هر واحد، سه لوله آب‌سرد، آب گرم رفت و آب گرم برگشت كشيده شده، براي تفكيك كنتور بايد سه كنتور براي هر واحد نصب شود كه امكان آن نيست. وي افزود: فعلا امكان تفكيك كنتور فقط براي ساختمان‌هايي كه حداكثر 60 متر (5 طبقه) ارتفاع دارند، وجود دارد. به گزارش دنياي‌اقتصاد، بسياري از ساختمان‌هاي مسكوني از يك سو بيشتر از 60 متر ارتفاع دارند و از سوي ديگر داراي سيستم مشترك آب گرم هستند كه به خاطر همين، امكان تفكيك كنتور آب در آنها نيست.

+ نوشته شده در  شنبه 25 دی1389ساعت 9:30 قبل از ظهر  توسط غمخوار  | 

سخنگوي كارگروه طرح تحول اقتصادي دولت خبر داد يارانه دوم؛ اسفند ماه

فرزين: يارانه نقدي خانوارهاي ايراني براي ماه‌هاي اسفند 89 و فروردين 90 در ماه اسفند به حساب سرپرستان خانوار واريز مي‌شود.

دنیای اقتصاد - سخنگوي كارگروه طرح تحول اقتصادي از واريز مرحله دوم يارانه‌های نقدی در اسفندماه سال جاري خبر داد. محمدرضا فرزين در گفت‌وگو با فارس، در مورد مرحله دوم واريز يارانه نقدي به حساب سرپرستان خانوار گفت:‌ واريز مرحله دوم يارانه نقدي در اسفندماه سال‌جاري خواهد بود.
اظهارات سخنگوي كارگروه طرح‌تحول اقتصادي در حالی مطرح می‌شود که پیش از این بنا بر اعلام برخی مقامات، واریز یارانه‌های نقدی 2 ماهه بوده و بر این اساس پایان هر دو ماه یارانه 2 ماهه بعدی واریز خواهد شد. بر این اساس، در فاز نخست پرداخت یارانه نقدی 89 هزار تومان به ازای هر ایرانی برای مدت دو ماه - با محاسبه یارانه نان- به حساب سرپرستان خانوار(برای ماه‌های دی و بهمن ماه) واریز شد و در فاز دوم یارانه نقدی اواخر بهمن‌ماه (برای ماه‌های اسفند و فروردین) به حساب سرپرستان خانوار واریز شود.


 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 21 دی1389ساعت 12:0 بعد از ظهر  توسط غمخوار  | 

«آماده‌باش يارانه‌اي» در مجتمع‌هاي مسكوني

الگوي مصرف آب، برق و گاز در ساختمان‌ها تغيير مي‌كند؟
«آماده‌باش يارانه‌اي» در مجتمع‌هاي مسكوني

اگر صرفه‌جويي نكنيد شارژ ماهانه ساختمان افزايش مي‌يابد
گروه مسكن- فريد قديري: ساكنان مجتمع‌هاي بزرگ مسكوني – بالاي 10 واحد- در تهران از آنجا كه مشمول بيشترين تاثير از هدفمندي يارانه‌ها مي‌شوند از چند روز پيش اقداماتي را براي هم‌راستا شدن با قانون يارانه‌ها آغاز كرده‌اند.


ساختمان‌هاي پرواحد در مقايسه با ساختمان‌هاي كم‌واحد داراي بيشترين ميزان مصرف آب، برق و گاز هستند. مصرف زياد انرژي در مجتمع‌هاي بزرگ بيشتر ناشي از كنتور‌ مشترك آب، گاز و برق مشاعات ساختمان است كه چون ساكنان اين ساختمان‌ها از ميزان مصرف انرژي مشترك به دليل عدم رويت قبوض آب، برق و گاز بي‌اطلاع هستند، ميلي به تغيير رويه الگوي مصرف انرژي در واحد مسكوني را ندارند؛ اين در حالي است كه در مورد برق چون براي هر واحد كنتور جداگانه وجود دارد، ساكنان نسبت به حجم مصرف برق و هزينه‌اي كه در هر دوره بابت آن پرداخت مي‌كنند مي‌توانند ميزان مصرف را كنترل كنند. در ساختمان‌هاي پرتراكم، عملا امكان كنترل مصرف آب و گاز شهري وجود ندارد و حتي در اين ساختمان‌ها به دليل تنوع در متراژ واحدها ميزان مصرف اين دو منبع انرژي در هر واحد مسكوني با ديگري تفاوت دارد؛ به‌طوري‌كه در واحدهاي بزرگ خانوارهاي بيش از دو نفر ساكن هستند كه مصرف انرژي در اين واحدها در مقايسه با واحدهاي كوچك بيشتر است.
اطلاعات موجود در قبوض آب و گاز مجتمع‌هاي مسكوني در مناطق مختلف تهران نشان مي‌دهد اغلب اين مجتمع‌ها فراتر از الگوي مصرف، انرژي استفاده مي‌كنند؛ به‌طوري‌كه اين ساختمان‌ها در دوره‌هاي متناوب به دليل افزايش مصرف مشمول پرداخت جريمه يا مبالغ بيشتري از مجتمع‌هاي مجاور مي‌شوند.
در روزهاي اخير هيات مديره برخي از همين مجتمع‌هاي مسكوني تصميم گرفته‌اند براي جلوگيري از رشد نجومي هزينه‌هاي مصرف آب، برق و گاز، ساكنان را به رعايت الگوي مصرف و صرفه‌جويي دعوت كنند. يك نمونه از اين اقدام كه مربوط به ساختمان 60 واحدي در شرق تهران است در قالب نامه‌نگاري اعضاي هيات مديره به ساكنان مجتمع، اتفاق افتاده كه متن نامه كه در اختيار خبرنگار دنياي‌اقتصاد قرار گرفته نشان مي‌دهد مديريت مجتمع تلاش دارد ساكنان را متوجه تبعات استفاده غيرمنطقي از منابع و حامل‌هاي انرژي كند. در نامه هيات مديره مجتمع مسكوني اميد به ساكنان آمده است «تعرفه محاسبه بهاي آب، برق و گاز با اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها از 2 تا 7 برابر قيمت‌هاي قبلي افزايش پيدا كرده و اگر مصرف اين خدمات منطبق بر الگوي مصرف باشد، تغيير بها براساس كمترين نرخ رشد خواهد بود، اما چنانچه مصرف بالا باشد، قيمت آب، برق و گاز به‌صورت پلكاني محاسبه و مشمول بيشترين نرخ مي‌شود.» در اين نامه تصريح شده است «اگر قبوض دوره جديد آب و برق و گاز افزايش شديد قيمت پيدا كند، هيات مديره چاره‌اي جز افزايش شارژ ماهانه ندارد.» در اين مجتمع همچنين نحوه محاسبه شارژ ماهانه واحدها كه قبلا به‌صورت مطلق يك نرخ براي همه واحدها تعيين شده بود، قرار است براساس سرانه هر نفر ساكن در واحد مسكوني محاسبه شود تا هر خانوار طبق مصرفي كه دارد، هزينه خدمات را بپردازد. نامه‌هايي شبيه نامه هيات مديره مجتمع مسكوني اميد در ساير مجتمع‌هاي بزرگ تهران نيز تنظيم و به ساكنان ابلاغ شده است. به گزارش دنياي‌اقتصاد، تا قبل از اجراي قانون يارانه‌ها، آنچه در قبوض آب، برق و گاز براي افراد اهميت داشت فقط قيمت قابل پرداخت بود؛ اين در حالي است كه از اين به بعد ساير اعداد و ارقام موجود در قبوض از جمله ميزان مصرف براساس كيلووات ساعت يا متر مكعب و همچنين نحوه محاسبه بهاي مصرف و ميزان يارانه‌ پرداختي از سوي دولت كه با خط قرمز در قبوض نوشته مي‌شود نيز براي افراد جذاب و با اهميت خواهد شد.
+ نوشته شده در  شنبه 18 دی1389ساعت 11:12 بعد از ظهر  توسط غمخوار  | 

مردم و یارانه‌ها‌ ؛ ‌تغییر بازی مصرف

سوت اصلاح قیمت ها به صدا در آمده است اما به نظر می رسد هنوز مردم تغییر اصول بازی مصرف را جدی نگرفته اند! 

اصلی‌ترین پرسش مردم این است که آیا میزان یارانه‌های نقدی کفاف هزینه‌های ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی را خواهد داد؟ مهم‌تر اما این است که کی و چگونه مردم الگوی مصرف را تغییر خواهند داد؟ شاید یکی از اصلی‌ترین زوایای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و اصلاح سطح عمومی قیمت‌ها، این است که هدف مجلس و دولت از تصویب و اجرای این قانون چه بوده است؟ محمد رضا فرزین، سخنگوی کارگروه تحولات اقتصادی اعتراف می‌کند که قانون هدفمندی یارانه‌ها اهداف متفاوتی را دنبال می کرد که یکی از مهمترین آنها صرفه جویی،افزایش بهره وری و کارایی اقتصاد کشور بود و تمام مطالعات آسیب شناسی نشان می دهد که در خصوص مصرف انرژی و بسیاری از کالاهای اساسی دارای بهره وری بسیار پائین و استفاده بالا از انرژی هستیم و هدرروی بسیار زیادی داریم.

هدف اصلی از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، افزون بر مصرف عادلانه حامل‌های انرژی، مهار مصرف بی‌رویه حامل‌های انرژی و تغییر الگوی کلی مصرف کالاها و خدمات است. آیا مردم بر اثر ترکش‌های ناشی از اصلاح قیمت‌ها رفتار مصرفی خود را تغییر خواهند داد یا درصدد حفظ شیوه معیشتی و مصرفی خود و جست‌وجو برای یافتن راه‌هایی برای کسب درآمد بیشتر با هدف پوشش هزینه‌های اضافه برخواهند آمد؟

چند توصیه برای تغییر الگوی مصرف

واقعیت این است که میزان یارانه نقدی هر نفر در روز حدود 1300 تومان بیشتر نیست و به همین دلیل باید اندیشه کرد که دل بستن به یارانه‌های نقدی به‌عنوان مکمل و مسکنی بر هزینه‌های احتمالی ناشی از تداوم روند کنونی مصرف، اطمینان بخش نخواهد بود و بر این اساس پیشنهاد می‌شود خانوارهای ایرانی با درک دشواری‌های پیش رو نسبت به تغییر الگوی مصرفی خود و مدیریت هزینه‌های زندگی اقدام کنند. چگونه؟ این توصیه‌ها را جدی بگیرید:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 7 دی1389ساعت 11:0 قبل از ظهر  توسط غمخوار  | 

جدول متوسط قیمت ها پس از هدفمندی یارانه ها

جدول متوسط قیمت ها (تومان)

کالاها

نرخ قدیم

نرخ جدید

آب (هر متر مکعب)

۸۰

۲۸۳

گاز (هر متر مکعب)

۱۳

۷۵

برق (هر کیلو وات ساعت)

۵/۱۶

۴۵ تا ۲۱۰

بنزین (هر لیتر)

۱۰۰

۷۰۰

گازوئیل (هر لیتر)

۵/۱۶

۳۵۰

گاز خودرو (هر متر مکعب)

۴۰

۳۰۰

+ نوشته شده در  دوشنبه 6 دی1389ساعت 10:0 بعد از ظهر  توسط غمخوار  | 

لزوم صرفه جویی و مصرف بهینه با توجه به اعلام افزایش قیمت برق، آب و گاز خانگی

محمدرضا فرزین در گفتگو با مهر گفت: سیاستهای دولت مرتبط با قیمتهای جدید آب، برق و گاز در قالب جداولی تعیین شده است و به زودی به صورت رسمی اعلام خواهد شد.

سخنگوی کارگروه طرح تحول اقتصادی 
با اعلام متوسط افزایش قیمت برق ، آب و گاز خانگی گفت: متوسط بهای برق 45 تومان به ازای هر کیلووات ساعت، متوسط بهای آب 250 تومان به ازای هر مترمکعب و متوسط بهای گاز 70 تومان به ازای هر مترمکعب تعیین شده است.

وی تصریح کرد: اقلام مذکور، متوسط قیمت است و هر پله مصرفی نرخهای متفاوت خواهد داشت، به نحوی که هرچه مصارف کمتر باشد، قیمت نیز کاهش می یابد.

+ نوشته شده در  یکشنبه 28 آذر1389ساعت 5:0 بعد از ظهر  توسط غمخوار  |